Nick Vujicic - motivační vzkaz.

Nick Vujicic

Představte si, že byste se narodili bez rukou. Nemohli byste nikoho obejmout, ničeho se dotknout, ani vzít nikoho za ruku. Nebo co kdybyste se narodili bez nohou? Nemohli byste tančit, chodit, běhat, dokonce ani stát. Zkuste si nyní tyto dvě okolnosti spojit – žádné ruce a žádné nohy. Co byste dělali? Jak by to ovlivnilo váš každodenní život?

Seznamte se s Nickem Vujicicem … Nicolas Vujicic (vyslovuje se vujičič) se narodil v roce 1982 v Melbourne v Austrálii a bez jakéhokoliv důvodu či varování lékařů přišel na svět bez rukou a bez nohou. Představte si, jaký to musel být pro jeho rodiče šok, když navzdory normálnímu průběhu těhotenství a aniž by se něco podobného stalo v jejich rodině, spatřili svého prvorozeného synáčka a uvědomili si, že jej společnost bude považovat za nedokonalého a abnormálního. Syn, který se narodil bez končetin, nebyl zrovna tím, koho zdravotní sestra Dushka Vujicic a její manžel pastor Borris Vujicic očekávali. Je možné, aby jejich syn vedl normální a šťastný život? Co vůbec bude moci dělat, nebo čím se může stát, když musí žít s tím, co ostatní považují za obrovský handicap? Oni ani nikdo jiný neměli potuchy o tom, že z tohoto nádherného miminka bez končetin se jednoho dne stane osobnost, která bude inspirovat a motivovat lidi všech společenských vrstev a že zapůsobí na životy lidí na celém světě.
 
Během svého dětství se musel Nick vypořádat nejen s typickými problémy, které prožívá každý školák i dospívající mladík, jako například šikana a nedostatek sebeúcty, ale bojoval také s depresí a samotou, když se zabýval otázkami, proč se tolik liší od ostatních dětí kolem sebe a proč je jediný, kdo se narodil bez končetin. Zajímalo ho, jaký má jeho život smysl a zdali vůbec nějaký smysl má. Bylo to pro něj velice frustrující a měl pocit, že mezi své kamarády ze školy vůbec nezapadá, takže se v sedmi letech rozhodl vyzkoušet speciálně navržené elektronické ruce a doufal, že se tak přiblíží ostatním dětem. Během krátké doby si však uvědomil, že i s elektronickýma rukama je pořád jiný než ostatní spolužáci a zjistil také, že umělé ruce jsou příliš těžké, což mu znemožňovalo nejen manipulaci s nimi, ale podstatně to omezilo i jeho celkovou pohyblivost.
 
Jak Nick rostl, naučil se se svým postižením zacházet a postupně se začal čím dál víc spoléhat sám na sebe. Přizpůsobil se své situaci a našel si vlastní způsoby, jak zvládat to, k čemu ostatní potřebují končetiny, jako například čištění zubů, česání, psaní na počítači, plavání, sportování a spoustu dalších činností. Postupem času se začal Nick se svou situací smiřovat a dosahoval velkých úspěchů. V sedmé třídě byl zvolen zástupcem školy a spolupracoval se školním studentským výborem na benefičních akcích pro místní charitu a handicapované.
 
Nick tvrdí, že za své vítězství v boji na cestě životem a také za svoji sílu a životní optimismus vděčí své víře, své rodině a přátelům, ale také mnoha lidem, které potkal a kteří jej celou dobu povzbuzovali.
Po ukončení školy pokračoval ve studiích a získal dva akademické tituly v oboru účetního a finančního plánování. V devatenácti letech si začal plnit svůj sen, že se stane motivačním řečníkem a svým životním příběhem bude povzbuzovat ostatní a přinášet jim naději. „Našel jsem smysl své existence a také smysl svých životních okolností. Když se ocitnete uprostřed ohně, určitě to nějaký smysl má.“ Nick z celého srdce věří, že každá překážka, se kterou se v životě setkáme, má nějaký smysl a že jediné, co může ovlivnit naše rozhodnutí o tom, zda ji překonáme nebo ne, je náš postoj k ní.
 
V roce 2005 byl Nick nominován na cenu „Mladý Australan roku“, což je v Austrálii prestižní ocenění, které dostávají mladí lidé za svoji výjimečnost a službu pro místní komunitu a pro celý národ, nebo za mimořádné osobní úspěchy. Nominace na tuto cenu se udělují pouze těm, kteří dokáží být opravdovou inspirací pro ostatní.
 
Ve svých pětadvaceti letech tento mladík bez končetin dokázal víc než většina lidí, kteří jsou dvakrát starší než on. Před nedávnem se přestěhoval z Brisbane v Austrálii do Kalifornie v USA, kde předsedá mezinárodní neziskové organizaci a také řídí vlastní společnost Attitude Is Altitude (v překladu „Postoj povznáší“), která se zabývá motivačními projevy. Od doby, co Nick v devatenácti letech pronesl svůj první motivační projev, procestoval celý svět a o svůj příběh se podělil s miliony lidí všech profesí – se studenty, učiteli, mládeží, obchodníky, podnikateli a církevními shromážděními všech velikostí. Byl hostem mnoha televizních pořadů po celém světě, v nichž vyprávěl svůj životní příběh. Nickovo řečnické umění se však neomezuje jen na motivační projevy, takže už měl příležitost mluvit s několika skutečně významnými světovými osobnostmi, včetně viceprezidenta Keni. Jen v letošním roce se chystá navštívit víc než dvacet zemí.
 
Nick předává svým posluchačům na celém světě myšlenky o tom, jak je důležité mít vize a velké sny. Ve svých projevech uvádí jako příklad své životní zážitky a tím apeluje na ostatní, aby zhodnotili svoji perspektivu a podívali se na svoje vlastní podmínky. Připomíná lidem, aby se nedívali na překážky jako na problémy, ale aby je začali vnímat jako příležitosti ke svému růstu a překonání sebe sama. Zdůrazňuje, jak důležitý je náš postoj, protože je to náš nejmocnější nástroj a ilustruje také, jak velký dopad mají naše rozhodnutí nejen na naše vlastní životy, ale také na životy lidí kolem nás. Nick svým životem ukazuje ostatním, že při dosahování těch nejodvážnějších snů je nejdůležitější vytrvat, přijmout neúspěch jako pozitivní zkušenost a nepřipustit, aby nás vina a strach z neúspěchu ochromily.
Jak se Nick Vujicic dívá na své postižení dnes? Smířil se s ním, přijal ho a často si z něj dělá legraci, když předvádí posluchačům své triky. Svým osobitým humorem čelí výzvám a houževnatostí a vírou dodává ostatním odvahu, aby poznali svou vlastní perspektivu a definovali své vize. Tímto novým pohledem apeluje na každého, s kým se setká, aby změnil svůj život a nastoupil cestu, na které si splní i nejodvážnější sny. Díky své výjimečné schopnosti naladit se na stejnou notu s lidmi všech společenských vrstev a také díky neuvěřitelnému smyslu pro humor, který strhává jak děti, tak teenagery i dospělé, se Nick stal opravdu inspirujícím motivačním řečníkem, jehož přednášku byste neměli vynechat.

  

 

 

TOPlist

Kontakt

Sbor BJB v Sokolově Brněnská 486, 356 01 Sokolov +420 774 100 599 sbor@bjbsokolov.cz